עיצוב חוץ בהתאמה אישית

כשמדברים על עיצוב חוץ ואדריכלות נוף, רוב האנשים מאמינים שמדובר בעיקר בגינון ובתחום שקשור רק לתכנון שטחים ציבוריים, מוסדות ופארקים, אך הדבר אינו נכון.

מה זה אומר עיצוב חוץ בהתאמה אישית (costume made)?  

כפי שמתכננים את בית החלומות שלנו נעזרים באדריכל כדי לעצב ולתכנן בצורה חכמה, על פי הסגנון של בעלי הבית, טרנד עכשווי, תקציב ותנאי השטח – אותו הדבר תקף גם בחוץ.

תהליך התכנון והעיצוב מתחיל בלאפיין את בעלי הבית והמשתמשים בו: ריכוז מידע על הדיירים כמו מקצוע, תחביבים, ילדים קטנים וכדומה, עוזר מאוד בהבנת הצרכים של הדיירים ועיצוב נכון של שטח הגינה.

בנוסף, מאפיינים את הסגנון העיצובי של דיירי הבית, לכולם יש סגנון מיוחד משלהם, הייחודיות שמאפיינת אותם, והדבר יבוא לידי ביטוי בעיצוב החוץ ואדריכלות הנוף של הבית. איפיון החומרים, הצבעים והקווים הוא חלק בלתי נפרד מהתכנון. יש אנשים שמתחברים יותר לחומרים הטבעיים והחמים, האופי הכפרי – עץ, צמחייה פראית ואבן. ויש אנשים שמתחברים יותר לחומרים ולאופי המודרני – בטון מוחלק, ריצוף אנגלי, אדניות ברזית וצמחייה אלגנטית. יש אנשים שאוהבים לצאת לחצר ולהרגיש בידיים את האדמה בגינה, לשמן בעצמם את הדק מדי פעם ולתחזק באופן שוטף ויש אנשים שמעדיפים תחזוקה מינימלית ומעדיפים דק סינטטי, פרגולה בצבע אטום וכדומה.

חלק נוסף בלתי נפרד מתהליך האיפיון הוא התקציב. כשמתכננים בית, הכי חכם להחליט מראש על התקציב לעיצוב החוץ. לפי התקציב ייקבעו מספר דברים בעיצוב החוץ כגון: כמה מעוניינים להשתמש בשטח החצר/הגג/המרפסת. כמה ייחודי רוצים שהעיצוב יהיה. סוגי החומרים, אלמנטים שונים (כמו סככות, בריכות וכו') וסוגי הצמחייה.

לאחר תהליך האיפיון, מתחילים בעיצוב הכללי: חלוקת השטחים לאזורי ריצוף, מדרכים, אזור אירוח מרכזי, אזור תפעול, שתילה וכדומה. בתהליך העיצוב וחלוקת השטחים ינסו המעצבים להשתמש בשטח בצורה היעילה ביותר ותוך כדי הטמעת הסגנון והצרכים של הדיירים.

לאחר ששלב העיצוב הכללי מסתיים בסקיצת דו מימדית, מתחילים להכין תכניות טכניות לעיצוב, כגון: תכנית יציקות ומפלסים, תכנית תשתיות, תכניות ספציפיות לבנייה קלה, תכנית תאורה, תכנית בוטניקה לגינון, כתבי כמויות ומידות.

ההתאמה האישית לא מסתיימת בעיצוב הכללי של השטח, אלא באה לידי ביטוי גם בפרטים הקטנים. אפשר לעצב באופן ייחודי כמעט כל אלמנט בשטח החוץ.

הפרטים הקטנים

הפרגולה אינה חייבת להיות אוסף של קורות עץ אחת על השנייה בצבע טבעי שכולם מכירים. ישנם סוגים רבים ומגוונים של חיבורים בין קורה לקורה הנותנים לפרגולה מראה מסקרן ומעניין. אפשר לעשות "כותרות" לעמודים ולקורות בכדי לשווע להם מראה ייחודי. שילוב של תאורת LED בפרופילים על הקורות או העמודים ואפילו בתוכם, יתנו לפרגולה מראה מרהיב, ולעיתים אף "אפקט ריחוף" בשעות החושך.

Fire pit הוא מוצר מעולה לתכנון בהתאמה אישית- בחירת החומר ממנו עשוי המבנה (בטון/מתכת/אבן), צורתו, אופן מילוי האגנית (עץ, אבני אש, זכוכית אש ועוד), יחד עם פינת הישיבה המקיפה אותו. המוצר ייתן לדיירים אזור אירוח ייחודי, מעוצב ומרשים, המתאים להם ולאופי שלהם.

מטבח החוץ הוא גם אלמנט חשוב בעיצוב אישי באדריכלות נוף- כמעט כל פרט בו ניתן להתאמה אישית, החל מחומר המבנה (ברזל מגולוון, נירוסטה, עץ, פלסטיק וכו'). חומר חיפוי החזית או הבר, הקיימים במגוון סוגים של חומרים ובמגוון גדול אף יותר של צורות חיפוי. בחירת האלמנטים השונים הכלולים במטבח (גריל, כירה, טאבון, מעשנה, שילוב משטח חיתוך מעץ ועוד) יגדירו את גודל שטח המטבח. בחירת המשטח העליון הוא הפנינה שבעיצוב מטבח החוץ (שיש גרניט טבעי, שיש מודפס בדגמים שונים ומגוונים לבחירה, בטון מוחלק). חיפוי רק המשטח העליון או גם דפנות המטבח ייתנו לו מראה שונה לגמרי. גם צורתו הכללית של המטבח יכול להשתנות בהתאם לצורך- ניתן לעשות מטבח חוץ בקו אחד, בצורת האות ר' או ח', בעל פינות ישרות או מעוגלות ועוד..

אופי הגינון בחצר בהחלט משקף את אופי הדיירים. גינה בסגנון פראי וטבעי מאוד או גינה מוקפדת ואלגנטית. צמחים רב שנתיים הפורחים בעונות מסוימות ונשארים ירוקים בשאר השנה או פרחים עונתיים הנותנים צבע לאורך העונה שלהם. דשא טבעי או דשא סינטטי. שימוש באדניות ועציצים או שתילה בגובה פני הקרקע. צמחים אשר נותנים כיסוי שטח, משתרעים או נשפכים. בריכות נוי, בריכות שכשוך ועוד…

כל אלה נותנים את הנגיעה הנכונה לחיבור של שטח החצר לכדי אזור פונקציונלי ומעוצב בהתאמה אישית לכם.

תפריט