עיצוב נוף ואדריכלות נוף

עיצוב חוץ הוא למעשה תכנון סביבת חוץ הבית (החצר, המרפסת, הגג, הפאטיו) כך שיותאם לצרכי בעלי הבית. בעת תכנון ועיצוב סביבת החוץ יש להתחשב במשתנים הבאים: כמות האנשים, סגנון מועדף, התייחסות לחלומות לרצונות? שלהם, בשילוב עם הבנת אופי ותנאי השטח; הקרקע, המפלסים, תנאי האקלים, תאורה טבעית וכדומה.

בתהליך עיצוב חוץ, או אדריכלות נוף אוספים המעצבים את כל המידע הרלוונטי על בעלי הבית והסגנון המועדף עליהם, , תוך התחשבות בצרכים וברצונות שלהם. לאחר מכן עוברים בעלי המקצוע לשטח עצמו, מודדים את שטח החצר/גג/מרפסת, תוך מתן תשומת לב לגבהים ולגורמים נוספים, כגון ביוב, צנרת, ניקוזים וכדומה. בשלב הבא על העוסקים בעיצוב חוץ ובאדריכלות נוף לקבל החלטות מהותיות יש להחליט מהם המוצרים/האביזרים המתאימים לשטח, וכמובן לבחור קונספט עיצובי המאפיין במדויק את דיירי הבית. לקראת סיום התהליך, עוברים מעצבי החוץ ליצירת הדמיות, כאשר באמצעות שימוש בתוכנת תלת-מימד הם מסדרים את האלמנטים בצורה המיטבית בחלל, עד לקבלת סקיצה לשביעות רצונם שלבעלי הבית. החלק הבא בעבודת עיצוב חוץ או אדריכלות הנוף מתייחס להכנת תכניות עבודה, לצד הנחיות לצורך הכנת תשתיות שונות, כגון: יציקות בטון, חפירות, בנייה בעץ, מפרט בוטני, פריסת תאורה וכדומה.

תכנון מראש של עיצוב חוץ חוסך הוצאות מיותרות

בדומה לאדריכלות של בית, עיצוב סביבת החוץ אינו מסתכם בגחמות ותשוקות עיצוביות בלבד. יש להתחשב בלא מעט גורמים אשר משפיעים על תכנון השטחים, ובמיוחד על התשתיות המחייבות.

עיצוב חוץ אינו רק לעבור בין החנויות השונות ולבחור את הריצוף הכי יפה שמתאים במיוחד לחצר, להזמין רצף שיתקין את הריצוף. ומה אחר כך? הם רוצים להגשים חלום ולהוסיף מטבח חוץ מאובזר ומצויד, שיעמוד על משטח הריצוף. אבל אז הם נתקלים בבעיה חמורה; אין תשתיות! לא תשתיות גז, חשמל, מים מוכנות למטבח בתוך הריצוף. ואז מה עושים? מפרקים ומתקינים מחדש!

אנשים רבים  אשר החליטו לתכנן באופן עצמאי את החצר, אולם לא לקחו בחשבון התייחסות לעניין התשתיות למשל, נאלצים לחזור מספר צעדים אחורה, לפרק את הנעשה, ואז להמשיך בעיצוב החוץ. מעבר לתסכול, כמובן שמדובר בהוצאה כספית כפולה.

באמצעות תכנון נכון ומקצועי של עיצוב חוץ ניתן לחסוך את העבודה הכפולה, המיותרת והיקרה מאוד. הרי תכנון סביבת החוץ מראש חשוב לא פחות מהשקעה בתכנון מראש של חלל פנים הבית. איש לא יעלה על דעתו להשקיע ברכישת מערכת סלון מפוארת או/ו ציוד וריהוט למטבח לפני שקיים תכנון מסודר על ידי בעלי מקצוע בנוגע למיקומם של שקעי החשמל, גופי התאורה, שקע תקשורת לטלוויזיה ותשתיות נוספות.

תכנון, עיצוב חוץ – הכולל חצר או/ו מרפסת יכול לכלול מרכיבים רבים ושונים, וכל אחד מהם הינו בעל השפעה ומקיים יחסי גומלין כאלו או אחרים עם שאר המרכיבים. מרכיבים אלו יכולים לכלול: מדרכי עץ (דקים) מסוג טבעי או סינתטי, צמנטגדרות, מעקות ושערים, וגם פרגולות גושניות. חיפויי קירות מעץ, מאלומיניום, בטון אדריכלי.

עיצוב גינה ואדריכלות נוף: צמחייה, גדר חיה, דשא טבעי או סינתטי, חלוקי נחל, שיש וסלעים.

בריכות ואלמנט מים: בריכות נוי, מזרקות, מפלי מים, אדניות וכדים. ג'קוזי או hot tub, בריכת רחצה, בריכת זרמים, בריכת שכשוך אקולוגית.

מטבחי חוץ: תשתיות, ציוד מקצועי, גרילים.

פתרונות הצללה: סוככי הצללה וקירוי, מערכות סגירות חורף, יריעות הצללה ושמשיות.

תאורת גינה: גופי תאורה, דוקרני תאורה, ספוטים שקועים.

לא רק רשימת המרכיבים ארוכה, אלא גם התכנון שכל אחד מהם מצריך – מבחינת מחשבה והפעלת שיקול דעת – כמה וכמה צעדים קדימה.

  • כיצד ישתלב אותו מרכיב בסגנון העיצובי הכללי (סגנון כפרי, מודרני, פראי וכדומה)?
  • האם הוא יבלוט לעין, כבר במבט הראשון, או שייטמע בסביבה?
  • בחירת סוג החומר הנכון (יש להתחשב בחומרים המתאימים לתנאי חוץ אשר עמידים בגשם ובשמש).
  • בחירת צבע או טקסטורה (סוג הגימור צריך להיות מתאים אף הוא לתנאי מזג האוויר).
  • מהו האלמנט שיהיה נוכח במפגש בין חומר אחד לשני (למשל, מפגש בין דק עץ טבעי לדשא טבעי יצריך הפרדה נגד מים ביניהם).
  • כיצד ייראה אותו אלמנט בעתיד ומהי סוג התחזוקה שידרוש.

מחשבה ותכנון מראש של כלל המרכיבים יביאו למניעת היווצרותם של בעיות וקשיים בעתיד, יאריכו את אורך החיים של האלמנטים השונים וימנעו מצב של עומס מיותר בנראות החצר או הגינה.

עיצוב חוץ נכון מבוסס על בחירה מושכלת של חומרי גלם

בחירת חומרי הגלם מהווה חלק חשוב מאוד בעיצוב חוץ. יש לזכור, כי בניגוד לתנאי פנים הבית, בעיצוב סביבת החוץ יש לקחת בחשבון את השפעת תנאי מזג האוויר – ובהם גם אבק, רוח וכו' – על אורך החיים של האלמנטים שבהם נשתמש בעיצוב החצר וסביבת החוץ.

על כן, יש לבחור בקפידה את חומרי הגלם מהם נבנה את הפרגולה למשל, או את פינת הישיבה, וכן את סוג הגימור בו נשתמש, כך שיתאימו לתנאי החוץ וישמרו עליהם לאורך זמן. לדוגמא: שימוש בלכה לציפוי עץ טבעי אינו מתאים לתנאי חוץ, היות ובחשיפה לשמש ישירה הוא נסדק ובהמשך יתקלף. לכן כגימור לעץ טבעי נעדיף שמן ייעודי החודר לעץ או צבע אטום (ייעודי לתנאי חוץ).

יש לציין שאלמנטים וחומרי גלם טבעיים (כגון חומרי עץ וסוג צמחייה) מושפעים מתנאי מזג אוויר של מרחב החוץ. הם דורשים תחזוקה קבועה, על מנת לשמור על המראה שלהם ועל אורך החיים שלהם לטווח הארוך.

מרגישים שחסרה לכם גינה מושקעת? צרו איתנו קשר עוד היום להצעת מחיר לעיצוב חוץ ולאדריכלות נוף בביתכם.

תפריט